پرندگان رود ارس هم بسیار متنوعاند

زرد شدن درختان حاشیه رودخانه زایندهرود در استان چهارمحال و بختیاری جلوه بسیار زیبایی ایجاد کرده است که چشم هر بینندهای را به خود خیره میکند. هماکنون سرخ و زرد و نارنجی شدن درختان در کنار برگ ریزان در مناطق مختلف استان چهارمحال و بختیاری جلوههای خاصی ایجاد کرده است. این بخش از پارک ساحلی آفتاب، بسیار هیجانانگیز و خیرهکننده برای مراجعین محترم طراحی شده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: ورود مسافران در فصل پاییز و زمستان بسیار کاهش پیدا میکند و کمتر از فصلهای بهار و تابستان است.

وی ادامه داد: هماکنون حاشیه رودخانه زاینده رود در فصل پاییز با ترکیب رنگهای مختلف به یکی از زیباترین مناطق کشور در حال تبدیلشدن است. یکی از گردشگران منطقه در خصوص زیبایی فصل پاییز حاشیه زایندهرود در چهارمحال و بختیاری گفت: این منطقه یکی از زیباترین مناطق کشور است که زیبایی پاییزی این منطقه در کمتر نقطه ای از کشور میتوان مشاهده کرد. قلعه پرتقالی ها بر روی یک تپه در نزدیکی خلیج ساخته شده، دارای ۴ برج نیم دایره ای شکل با مساحت ۱۵ متر است که در زمان های قدیم نگهبانان از آنجا وظیفه محافظت از قلعه را انجام میدادند و همچنین در شرایط بد آب و هوایی برج های این قلعه مانند فانوس دریایی وظیفه هدایت کشتی ها را بر عهده داشته اند.

مضامين هوره در گذر زمان تحول يافته است. سواحل مکران چابهار یک منطقه کم جمعیت و نسبتا بکر میباشد که قرار گرفتن آن در نزدیکی شهر چابهار باعث شده از ویژگیهای جغرافیایی و جاذبه های گردشگری مختلفی برخوردار باشد. در این فصلها علاوه بر اینکه میتوانید از آب و هوای خوب این منطقه لذت ببرید، می توانید فیتوپلانکتون ها، باکتری ها و سایر آبزیان ریزی که در این منطقه از خود نور آبی رنگ بسیار زیبایی ساطع می کنند را در ساحل ببینید و همین موضوع این ساحل را به یکی از خاص ترین جاهای دیدنی چابهار در شب کرده است.

در بالای یکی از تپه ها چاله ای با عمق حدود نیم متر وجود دارد که وقتی به آن نزدیک می شوید صدایی مانند ترکیدن حباب خواهید شنید،زمانی که به بالای این طرح میروید متوجه خواهید شد که گل های خاکستری رنگ موجود در این چاله به صورت حباب پر میشوند و پس از ترکیدن به اطراف پراکنده می گردد. کوههای گِل افشان چابهار یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و در عین حال عجیب در استان سیستان و در 100 کیلومتری شهر چابهار است که بین دشتهای تنگ و کهیر قرار گرفته است.زمانی که شما به این منطقه می روید سه تپه خاکستری رنگ را در فاصله ۱۰۰ متری از هم می بینید که اگر آب و هوا مساعد باشد و بارش باران وجود داشته باشد به راحتی می توانید از این تپه ها بالا بروید.

آنچه در این داستان اهمیت دارد، نه پیرنگ مرسوم و مبتنی بر کنش و کشمکش بیرونی، بلکه حالات ذهنی راوی است و اگر رویدادی بیرونی هم توصیف میشود، صرفاً برای نشان دادن دنیای درون و حالات ذهنی و تلاطم­های عاطفی راوی است (پاینده، 1391: 131). تداعیهای مکرر، خواننده را به کندوکاو در گذشتۀ شخصیت داستان وامی­دارد. اگر قصد سفر به شمال میتوانید از امکانات اجاره ویلا در شمال لیدوماتریپ استفاده کنید، هر کجای شمال که بروید امکانات رزرو آنلاین اقامتگاه لیدوماتریپ در خدمت شماست. عدهای از مردم چابهار بر این عقیده اند که سید غلام رسول یکی از عارف های بسیار معروف شیعه بوده که در آن زمان مورد ارادت مردم هندوستان و چابهار قرار داشته است اما در این میان چیزی که همه به آن اعتقاد دارند این است که این شخص یک فرد با اصالت هندی بوده که برای ازدواج کردن با یک زن به چابهار سفر می کند، اما در شب عروسی خود در اثر بیماری فوت می کند و وصیت می کند که بر سر مزار او به جای عزاداری و گریه کردن، رقص و پایکوبی بپردازند.

موج های سنگین دریای عمان زمانی که با این صخره ها برخورد می کنند صحنه های بسیار زیبایی را به وجود می آورند و در بعضی موارد ارتفاع این امواج به 3 تا 5 متر نیز می رسد، البته باید در نظر داشته باشید که در مرداد ماه به دلیل وزیدن باد های موسمی این موج ها در شدیدترین حالت خود قرار دارند. برای پیدا کردن این روستا شما باید یک نقشه دقیق پیدا کرده و شهرهای غرب چابهار که در نزدیکی دریا قرار دارند را یک به یک بررسی کنید تا بتوانید به این روستا برسید. فواره چابهار یکی از جاذبههای بسیار زیبای این شهر در ساحل صخره ای چابهار می باشد.

این مکان که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد به این صورت عمل می کند که وقتی موج های دریا به صخره های ساحلی برخورد می کنند، آب از طریق حفره های به سمت بالا فوران می کند و از آن جایی که فشار آب بسیار زیاد می باشد، این فوران کردن مانند فواره ای بسیار زیبا می باشد که مردم برای آن ساعت ها در این منطقه به انتظار مینشیند و حتی در مواردی دیده میشود که سنگ یا یک جسم سنگین را درون گودال شکاف صخره میاندازند تا باعث فوران آن شوند. بنابراین توجه به میزان مصرف منابع آبی کشور، بسیار مهم و حیاتی است.

درون آرامگاه که ابعاد آن هشت متر در هشت متر می باشد، گچ کاری شده و با جوهر قرمز و بنفش علامت های مخصوص و خطوط عجیبی روی آن ترسیم شده است، گفته میشود که این خطوط و دست نوشته ها مربوط به تمدن های گجراتی و هندی در این منطقه بوده است. آرامگاه سید غلام رسول چابهار یکی از آثار به جا مانده از سال ۴۶۵ هجری قمری می باشد و معماری آن به سبک هندی است، گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند حتماً نگاهی هم به این آرامگاه تاریخی که مربوط به دوره تیموریان است، میاندازند.

در عمق یک متری از سطح غار اولیه آرامگاه می بینیم که هیچگونه سنگ نوشته و یا اطلاعاتی بر روی آن حک نشده و در اطراف آن یک فضای کوچک قرار دارد و با گچ درست شده است. قسمتی از آن در سطح زمین، جاری می شود و بخش باقیمانده به درون زمین نفوذ می کند. مساحت این قلعه ۵۴ در ۲۶ متر می باشد و ورودی آن در ضلع شمال شرقی قلعه قرار دارد. تجربه بازی های مهیجی چون لیزر تگ ( پینت بال لیزری )، فیش اسپا ( دکتر ماهی ) نیز در سرزمین موج های خروشان برای علاقه مندان وجود دارد.

با وجود اقیانوس هند در نزدیکی چابهار گفته می شود پوسته اقیانوس هند که در حال فرو رفتن در زیر این منطقه است، فشار بسیار زیادی در زیر زمین ایجاد می کند و همین دلیل به وجود آمدن این گل افشان می باشد. این روستا از سمت شمال به کوهستانهای تیس کوپال، از مغرب چابهار و از سمت جنوب به دریای عمان میرسد. این شهرستان از نظر مختصات جغرافیایی در عرض شمالی ۳۸ درجه و ۱۸ دقیقه الی ۳۹درجه و ۵ دقیقه و در طول شرقی ۴۶ درجه و ۴۵ دقیقه الی ۴۷ درجه و ۳۳ دقیقه قرار گرفته است و از سمت شمال با شهرستان کلیبر، از شرق با استان اردبیل، از جنوب با شهرستان هریس و از غرب با شهرستان ورزقان همجوار میباشد رودخانه اهر (اهرچای) از ارتفاعات پیرسقا سرچشه مىگیرد و در قسمت جنوبی شهرستان اهر به سوى شرق جریان مىیابد (شکل1).

دیدگاهتان را بنویسید