کشور آمریکا و همه چیز در رابطه با آن! – GO2TR

یک بخشی مربوط به چپ بود، یک بخشی مربوط به راست بود؛ با هم اختلاف و دعوا، بعد هم یک وقتی با هم میساختند – در رأس، قدرتهای پشت سر اینها، آمریکا و شوروی با هم میساختند – یکهو میدیدیم مصر را فروختند! اگر میتوانید ماشین اجاره کرده و هزینه سوخت را با دوستانتان تقسیم کنید. این اعتقاد راسخ در طول قرن ها آمریکایی ها را متحد کرده است. اقوام و ادیانی که در امریکا هستند پاشنه آشیل این کشور هستند که در طول چند دهه آینده امریکا را از درون دچار فروپاشی میکنند.

تودهنی به امریکا و اسرائیل از این بالاتر؟ چگونه تودهنی خوردند؟ تابستان سال گذشته، این نیروی نظامیِ پرهیاهوی پرمدعا- ارتش اسرائیل که ادعا میشد قویترین ارتش این منطقه است- با سازوبرگِ مفصل وارد جنگ با لبنان شد؛ آن هم نه با یک کشور، نه با یک دولت؛ با یک نیروی منظم، با چند هزار نیروهای حزب اللَّه و مقاومت اسلامی. این هم یک تودهنی. نام آمریکا اقتباسی است از نام آمریگو وسپوچی جهانگرد و کاشف ایتالیایی که توسط یک نقشه ساز آلمانی در سال ۱۵۰۷ میلادی ثبت شد.

البته این تنها نام تعداد بسیار کمی از آنها است. در بعضی از کشورها که وابستگی آنها به غرب واضح و آشکار است- مردمشان هم این را میدانند و ناراضی هستند- میخواهند یک تجدیدنظرهائی بکنند، بلکه بتوانند اوضاع را روبهراه بکنند، نمیتوانند؛ برای آنها یک راه بنبست است. ما به اینها اعتقاد داریم، اینها را باور داریم، اینها را به چشم خودمان داریم میبینیم. حال اگر کشور ما از نظر تجاری با امریکا توافق نامه ای امضا کرده باشد سبب می شود که تعرفه های صادراتی برای تجار کم شود. الگوی آب و هوای ایالات متحده عمدتا با موقعیت ایالات متحده موقت در عرض های میانه، موقعیت آن با توجه به خشكی قاره و اقیانوس های حاشیه ای آن و الگوی ناخالص كشور، كوهستان ها و دشت ها تعیین می گردد.

از مهم ترین کالاهای غیر نفتی که کشور ما به کشور ایالات متحده آمریکا صادر می کند می توان به فرش و میگو اشاره کرد. این یکی از قدمهای مهم ایجاد خاورمیانهی جدید بود که باید بر محور منافع اسرائیل به وجود بیاید. و غرب، امروز- این نکتهی مهمی است- احساس میکند که سلطهی قدیمیاش بر دنیای اسلام متزلزل شده؛ یعنی اینهائی که در کشورهای اسلامی و عربی بیهیچ مانعی و رادعی میتاختند و جلو میرفتند، امروز میبینند نمیشود؛ نمیتوانند. عراق یکی از ثروتمندترین کشورهای این منطقه و کشورهای عربی است؛ کشوری که امروز متأسفانه مردمش اینطور در فقر و حالت دردآوری زندگی میکنند.

هم اکنون جف بزوس ثروتمندترین فرد در جهان می باشد. شرکت ای تی اندتی: بزرگ ترین شرکت مخابراتی آمریکا می باشد. شرکت اپل: بنایان گذار این شرکت استیو جابز بود. در شهرهای ساحلی هزینه غذا حتی از این مقدار هم بالاتر میرود. در صورتی که از پارکینگ برای ماشین کاروان یا خودروهای شخصی استفاده کنید، این هزینه بیشتر خواهدشد. شاخص هزینه های زندگی در لس آنجلس 108.87٪ و اجاره در این شهر آمریکا به طور متوسط 211.90٪ بالاتر از تهران محاسبه شده است. در نهایت به ارزان ترین بلیط هواپیما تهران به آمریکا میرسیم که اکانومی کلاس (Economy Class) یا اقتصادی است.

امروز آلمانها فرض کنید که یک حرفی در تبلیغاتشان- صدر اعظمشان یا دیگری- میزند؛ آن روز سلاح شیمیائی به صدام میدادند، کارخانهی سلاح شیمیائی برایش درست میکردند؛ یعنی دشمنیها آن روز عملیتر و فعالتر بود. سی و سه روز این جنگ طول کشید، که در این منطقه سابقه ندارد. این جنگ، سی و سه روز طول کشید و با شکست کامل و مفتضحانهی ارتش اسرائیل تمام شد. یک روزی در منطقهی ما این دو قدرت بزرگی که آن روز بودند – یعنی آمریکا و شوروی سابق – بر همهی امور سیاسی این منطقه مسلط بودند. قاره آمریکا سرزمینی است که نسبت به دیگر قاره های دیرتر کشف شد، تا حدود دو سه قرن پیش کسی فکر نمی کرد که این سرزمین تبدیل به همچین کشوری شود.

حمله به غیرنظامیان جنایت جنگی محسوب می شود و عاملان ارتکاب جنایت های جنگی در اوکراین بازخواست خواهند شد. وجود گرایشات اسلام گرایانه در منطقه خاورمیانه که مبتنی بر تئوری برخورد تمدن­ها – تهدید اصلی برای لیبرال سرمایه داری آمریکا تلقی می شود- از جمله مهم ترین دلایلی محسوب می شود که باعث تداوم سیاست ثبات خاورمیانه در دهه 90 شده است. اما با وجود اینکه احزاب گوناگونی در ایالات متحده فعالیت میکنند، عملاً سیطره دو حزب جمهوریخواه و دموکرات بر صحنه سیاسی این کشور مجال را برای به قدرت رسیدن سایر گروهها گرفته است و مشاغل عمدهای که با رأی مستقیم مردم واگذار میشوند، از جمله ریاستجمهوری، نمایندگی کنگره و فرمانداری ایالات غالباً بین نامزدهای این دو حزب توزیع میشوند.

یکی از این تغییرات شامل قدرت بیشتر در مجلس اعلا یا همان مجلس علیا میشود، علی رغم آن که بخش اعظمی از اختیارات در دست دیوان عالی است، باقی اختیارات که تفکیکی از قدرت میان شاخههای مقننه و مجریه است، در اختیار دو حزب اصلی است. آنها قصد داشتند در لبنان حزب اللَّه را خلع سلاح کنند؛ اما حزب اللَّه نه فقط خلع سلاح نشد، بلکه آنچنان قوی و مقتدر شد که توانست ارتش اسرائیل را که به صورت افسانهای شکستناپذیر میدانستند، شکست بدهد.

علیرغم پیروزی هایی مانند نبرد لیتل بیگ هورن، حملات سفید پوست ها بی وقفه بود، و رئیس جف، از قبیله نز پرس این حقیقت را بخوبی درک کرده بود. و إن شاء اللَّه هرروزی که بگذرد، شما قویتر خواهید بود، دشمن شما ضعیفتر خواهد شد و آن روزی که پیروزی نهائی نصیب ملت بشود، إن شاء اللَّه روز دوری نخواهد بود. این تلاش، نشانهی اقتدار این طرف است؛ و واقع قضیه هم همین است، که حالا من اشاره خواهم کرد.این طرف نسبت به سه دههی قبلی قویتر شده است، مجربتر شده است، آگاهتر شده است، دستهای بازتری پیدا کرده است و متقابلًا دشمن ضعیفتر شده است.

البته منتظر توطئهی دشمن هستیم. البته از یاد نبرید که بنزین بسیار ارزان است. غذا در آمریکا بسیار ارزان است و شما با هزینهای مناسب میتوانید فست فود یا ساندویچ بخورید. حالا ایران یا کشور دیگری را متهم بکنند، که مایهای ندارد. و إن شاء اللَّه آن روزی را که قدس شریف، علیرغم این دغدغههائی که در مورد قدس بیان کردند- که یک دغدغههای واقعی است- به دست مسلمانها بیفتد، شاید خیلی از شماها آن را ببینید؛ ما باشیم یا نباشیم؛ به هر حال این را یک روزی مردم فلسطین و مردم دنیا مشاهده خواهند کرد. شما حالا جزء جزء این نقشه را مورد ملاحظه قرار بدهید.

این شخص دریانوردی ایتالیایی بود که بیشترین اطلاعات را از سرزمین تازه کشف شده در غرب را منتشر کرد. زبان رسمی دراین کشور انگلیسی است، اما به دلیل نزدیکی به آمریکای لاتین و تعداد زیاد مهاجران این منطقه حدود ۱۱ درصد از مردم این کشور به زبان اسپانیایی صحبت میکنند. دلیل قویتر بودن ما این است که در همهی این میدانهائی که ما و امریکا باهم مواجهیم، او قدمبهقدم عقبنشینی میکند؛ ما عقبنشینی نمیکنیم؛ ما جلو میرویم. یک روز همهی دنیای مستکبر، مجتمعاً علیه ایران بودند.

سرکوب انقلاب و شکست انقلاب- که یک پروژهی استکباری بود- در این منطقه شکست خورده است و بعکس، مهاجمین به انقلاب، حتّی در حجم دولت حجیم و قدرتمندی مثل امریکا، روز به روز به شکست و انهزام نزدیکتر میشوند. آن وقتیکه توانستید کشور را به اقتدار علمی و به اقتدار اقتصادی برسانید و آن وقتیکه توانستید عزت علمی را برای کشور فراهم کنید، آن روز البته توطئهها کم خواهد شد؛ مأیوس خواهند شد.

آمریکا در جهان توسعه یافته ارزانترین غذا را دارد. چندین تفاوت عمده میان نظام سیاسی ایالات متحده و دیگر کشورهای دموکراتیک توسعه یافته وجود دارد. زیرا حجم درخواستهای ویزا که روزانه باید در کنسولگریهای ایالت متحده مورد رسیدگی قرار گیرد بسیار زیاد است. پس در مورد دولت فلسطین شکست خوردند، در مورد دولت جعلی صهیونیستی شکست خوردند، در مورد قطع کردن دست جوانان رشید لبنانی از کمک به فلسطین شکست خوردند، در مورد عراق هم شکست خوردند. یعنی بحث عظیم مواجههی نیروهای مردمیِ متکی به معنویت با نیروهای مادیِ متکی به زور و تهدید، یک بحث بسیار مهم و جدیدی است که باید در مباحث علوم اجتماعی و روانشناسی ملتها و روانشناسی اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد؛ این کاملًا مغفولٌ عنه است.

همین دولتهائی که بعضیها خودشان عضو شورای امنیتند و این قطعنامهها را امضا میکنند، ما اطلاع داریم که حتّی بعضی از خود این دولتها راضی به این تحریمها نیستند؛ برای آنها یک عمل قسری است و یک عمل جبری است؛ یک رودربایستی سیاسی است. این را باید دانشمندان علوم سیاسی و علوم اجتماعی تحلیل کنند؛ ببینند نقش این معنویتها چگونه خود را نشان میدهد، که امروز در ایران نشان داده.

امریکا شکست خورد. در این حرکتی که از چند سال پیش در این منطقه راه انداختند، که هدفش خاورمیانه بود و به نظر ما هدف نهائی و غائیاش جمهوری اسلامی بود، نه خاورمیانه را توانستند به دست بیاورند، نه جمهوری اسلامی را توانستند تضعیف کنند؛ عراق هم که وضعشان اینطوری است.آمریکائیها دچار مشکلند. از آن روزی هم که این دولت به وجود آمده است، مرتب دارند کارشکنی میکنند که از میدان خارجش کنند؛ اما تا امروز نتوانستهاند. متأسفانه از خود بعضی از فلسطینیها هم کمک گرفتند برای به زانو در آوردن دولت مردمیِ فلسطین؛ اما تا امروز بحمد اللَّه نتوانستهاند، امیدواریم بعد از این هم نتوانند.

دیدگاهتان را بنویسید