۵ رود زیبا در ۵ شهر مهم اروپا

بخش اصلی این بنا شامل بالکن ستوندار شمالی و دو تالار مربع شکل در قسمت جنوبی و یک تالار مستطیلی در جهت شمالی-جنوبی میباشد که با تزئینات زیبای گچبری مزین شده است. لولمان در مجاورت جاده اصلی قراردارد. بیشتر زمینهای لولمان جلگه ای و هموار است و خاک آن نیز مانند سایر نقاط جلگه ای گیلان بسیار حاصلخیز و اکثر آن نیز زیر کشت برنج میباشد. بیشتر زمینهای اینجا جلگه ای و هموار بوده و خاکهای آن مانند سایر نقاط جلگه ای گیلان بسیار حاصلخیز بوده و اکثر آن نیز زیر کشت برنج میباشد. در ادامه نوشته همراه ما باشید تا با این روستای زیبا بیشتر آشنا شوید.

روانشناسان معتقدند برای اینکه انسان در کار و زندگی موفق باشد باید در طول سال زمانی را برای سفر و گردش در طبیعت قرار دهد و بعد از اینکه شارژ شد و روحیه او سرحال آمد به ادامه کار و زندگی خود برگردد. منطقۀ جغرافیایی فرهنگی هورامان واقع در غرب ایران از جمله مناطق روستایی به حساب میآید که در آن توانایی انسان در رویارویی با طبیعت کوهستانی و تعامل با آن متجلی شده است. معماری کاخ سلطنتی رامسر (کاخ مرمر) با زیربنای حدود ششصد متر اثر مهندس هوانس غریبیان با نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن روزگار است. این پل در زمان حکومت رضا شاه در ایران توسط آلمانی ها به رهبری مهندس اتریشی به نام والتر اینگر ساخته شد.عظمت این پل که در واقع دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر اتصال می دهد ستودنی است.

این طبقات و حوضچهها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمههای باداب سورت است. روش دسترسی به این سد و مجتمع تفریحی، جادهای به طول تقریبی ۵ کیلومتر است که از جاده اصلی (نوشهر به نور) منشعب میشود. ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر قرار دارد که اولین نهال های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده است و یکی از جالب ترین و متنوع ترین باغ های ایران است.

کاخ چایخوران از بناهای مربوط به دوره پهلوی اول است و در جنوب میدان معلم چالوس و در محوطه کاخ، جنب دادگستری واقع شده است.دو ورودی اصلی بنا در ضلعهای شرقی و غربی واقع هستند و فضاهای داخلی ساختمان از دو بخش اصلی و خدماتی تشکیل شده است که توسط راهروی میانی به هم متصل شدهاند. مواد انتقال یافته در مناطقی که سرعت آب کم میشود رسوب میکنند که گاهی این رسوبات تشکیل جزایری را در وسط رودخانه میدهند. ساخت جاده چالوس تا اواخر دوره قاجار، جاده ای بین کرج – چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل میداده اما به گونهای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد.

بعدها این آبهای جاری سرازیر و در گودی جمع میشد. اما تاحال وابسته گی افغانستان به کشور های همسایه یک جانبه بوده است، زیرا آب افغانستان ( بدون استفاده درست از آن در داخل کشور ) به خارج از این کشور جاری میباشد. تماشاگه خزر كاخ رامسر یکی از نفیس ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است که به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره برداری رسید و تا انقلاب به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می شده است. در منطقه كجور نوشهر که اشیای مربوط به دوران پیش از میلاد مسیح و قبل از اسلام و همچنین دوران اسلامی را نمایش می­دهد.

این موزه از مجموعه آثاری از دورههای قبل از تاریخ، دورههای تاریخی و آثاری از دوران قاجار و معاصر در خود نگاه میدارد. که از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یککوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهاندشت به پایین میریزد.در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهاندشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران به شمار میرود که این آبشار که دارای سه آبشار متعدد است در مجموعه ارتفاعی ۱۸۰ متری دارد. وجود پارك های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است .

برای پاسخ به سوال اصلی، اثرات آب های زیرزمینی در جریان رودخانه های پایین دست، سطح آب های زیرزمینی در سراسر جهان و نیز این که چه رودی در تغییر فرکانس جریان پایین رودخانه و تغییر سطح آب های زیرزمینی تاثیر می گذارد، باید بررسی شود. اما زلال بودن آب آنها و لای روبی مرتب موجب شده است تا موجب سیل نشوند. تونل کندوان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۴ شمسی ساخته شده و تونلی است به مسافت یک هزار و ۸۸۶ متر و عرض پنج الی هفت و ارتفاع شش متر که کار ساخت آن چهار سال طول کشید و در سال ۱۳۱۸ به بهره برداری میرسد.با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از این برای طی این مسیر باید کوه دور زده میشد.

تله کابین منحصر بفرد نمک آبرود بازدیدکنندگان را در مدت 12 دقیقه در ارتفاع 970 متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند . این سد و دریاچه پشت آن دریاچه در فاصلهای دور از دریا و در دل کوهستان قرار دارد که این امر سبب کاهش رطوبت هوا در این منطقه شدهاست. این سد بر بالا دست شهر خوانسار بسته شده است. آنچه بر اهمیت گردشگری این منطقه میافزاید وجود طبیعت بکر و دامنههای زیبای زاگرس و بارش برف و جاذبههای زمستانی و جغرافیایی و اقلیمی این شهرستان است. مکان پارک حیوانات ساری در ۱۰ كیلومتری ساری در منطقه ذغال چال در روستای طاهرده واقع شده است که یكی از جاذبه های تفریحی، توریستی و گردشگری استان مازندران محسوب می گردد.

پارک حیوانات شهر شامل بیش از ۴۰۰ قفس سرپوشیده وسیع و ۴۰ محوطه باز بوده و گونههای مختلفی چون طوطیهای برزیلی، هفت رنگ، سبز، آرا ، کپک، بلدرچین، مرغ عشق، عروس هلندی، انواع کبوترهای غیرمتعارف زینتی، انواع طاووس، انواع واریتههای قرقاول، انواع بوقلمون، مرغهای زینتی هلندی و مرغابی و درنا و پرندگان شکاری در معرض دید عموم شهروندان قرار گرفته است. علاوه بر پرندگان كمیاب در این باغ وحش که توسط سازمانی غیر دولتی اداره و نگهداری می شود ، می توانید شاهد تعداد فراوانی از گونه حیوانی شامل انواع پستانداران ، پرندگان ، دوزیستان ، خزندگان و آبزیان بوده است.

این رودخانه که در ایالت اوتاراندچاند (Uttarakhand) هند قرار دارد جزء مقدسترین رودخانه هندوها به شمار میرود و از شمال هندوستان آغاز و با رسیدن به بنگلادش به خلیج بنگال میریزد. در داخل محوطه نیز امکانات تفریحی مثل اسب سواری ، دوچرخه سواری ، قایق پدالی و گردش دور دریاچه با قایق موتوری تدارک دیده شده است . این منطقه به واسطه گذر رود سپید رود دارای جذابیت و زیبائی خاصی است. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیادهروی است.

البته به همت شوراهای اسلامی این دو محل، پلی به نام پل الزهرا بر روی رود ایجاد گردیده که میتوان پس از گذر از این پل به ((چهارده)) و سپس جاده زیبائی رسید که به شهرستان آستانه اشرفیه منتهی میشود. سرچشمه آن از كوههاي مين گول داغ (هزار بركه) تركيه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، رودخانه ارس پس از عبور از « قره دوني » وارد خاك قره باغ مي شود و با طي مسير در جمهوري آذربايجان به رودخانه « کورا » مي پيوندد و به درياي خزر مي ريزد. این باداب شامل چندین چشمه با آبهای کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است.

سایر بخشهای قسمت بانوان پارک ساحلی آفتاب شامل سونای خشک مجهز به نوردرمانی و رایحهدرمانی، جکوزی، سونا بخار با نمک دریایی، سالن یوگا با اساتید کاربلد، کلاسهای گروهی آبدرمانی، سالن ماساژ، فستفود و کافیشاپ است. این فعال محیط زیست اضافه کرد: در دیماه ۱۳۹۲ شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری مدیریت منابع آب کشور مصوباتی را برای رفع مشکلات زاینده رود تصویب کرد که به عنوان مصوبات ۹ مادهای معروف شد و قرار بود نسخهی جامعی باشد برای رفع دردهای کهنه این حوضه آبریز که یکی از بندهای آن ممنوعیت هرنوع بارگذاری جدید بر زایندهرود بود، و این ممنوعیت حتی طرحهایی که مجوز و تخصیص از قبل نیز داشتهاند ولی هنوز به مرحله بهرهبرداری نرسیدهاند را نیز شامل میشد.

پارک جنگلی سی سنگان در‪ ۲۷ ‬کیلومتری شرق نوشهر واقع است و از نظر پوشش گیاهی و جذب گردشگر ، از پارک های شاخص کشور محسوب می شود .از ساحل دریای خزر تا ارتفاع‪ ۵۰ ‬متری از سطح دریا امتداد دارد و دارای آب و هوای مرطوب ، با زمستان ملایم است .پارک جنگلی سی سنگان یکی از بهترین و با ارزش ترین پارک های جنگلی شمال کشور است که بخشی از آن ذخیره گاه و بخش دیگر تفرجگاه در نظر گرفته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید