0.77 دارای بیشترین میزان تغییرات است

طول اروندرود از قرنه تا محل ورود آن به خلیج فارس، یعنی میان شهر ایرانی اروندکنار و شهر عراقی فاو، ۱۹۰ کیلومتر است.امکان کشتیرانی باعث شده است تا اروندرود اهمیت بسیار بالایی از لحاظ بازرگانی برای هر دو کشور داشته باشد و به شهرهای بندری بصره، خرمشهر، آبادان، فاو و خسروآباد رونق داده است. ایران با کشورهای دیگر مرزهای بسیاری دارد که بخش قابل توجهی از آن، از رودها تشکیل شده است؛ از همین رو، رودخانههای مرزی ایران اهمیت بسیار زیادی یافتهاند. ». امّا حمدالله مستوفي قزويني از زاينده رود با نام زنده رود ياد ميكند. رودخانههای مرزی ایران، منبعی برای تامین آب استانهای مرزی به شمار میروند و از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

با فنون جدید و تکنیک های جدید و با سد سازی ها به راحتی می توان رود ها را مهار کرد و دیگر راهی جز دیپلماسی وجود ندارد وگرنه به تنش های مرزی کشور های همجوار می انجامد. ساكنان این روستا با تبار فارس، ترك و ارمنی و با مذاهبی چون تشيع و مسيحيت، در كمال دوستی و آرامش در کنار یکدیگر زندگی میكنند؛ همين وحدت كلمه ميان آنها است كه باعث شده به چناقچی لقب ایران کوچک را بدهند.

پس اگر قصد دارید آخر هفته خود را متفاوتتر از هر زمانی بگذرانید، همراه ما باشید. به خدا باغهای خودمان خشکیده از هرخانه یک نفر ماندهاند که مراقب درختها باشند. تنگه یاد شده و طبیعت حیرتانگیز این روستای کوهستانی آن را به یک مقصد ایدهآل در نزدیکی تهران مبدل کرده است. دولت نیز مقابله به مثل کرده و حداقل ۲۰٫۰۰۰ حامی انجمن محلی در این مبارزه کشته یا بعداً اعدام شدند. وی افزود: در این ملاقات مرزی که کارشناسان امور آب ایران و ترکمنستان نیز حضور داشتند همچنین طرفین نسبت به لایروبی بستر رودخانه اترک در حریم خود متعهد شدند.

منبع: خبر گذاری تسنیم، عکاس: ناشناساترک از جمله رودخانههای مرزی ایران است که در شمال شرق واقع شده و بخشی از آن بهعنوان مرز بین ایران و ترکمنستان انتخاب شده است. این روستاها در خط مرزی با استان اصفهان قرار گرفتهاند. همين قرارداد حاوي مقررات مربوط به تغيير احتمالي مسير آلپ بود به موجب قرارداد با وجود تغييراتي كه ممكن است در تالوگ و حتي در مسير رودخانه رخ دهد مرز به صورتي كه روي نقشه ترسيم شده است باقي خواهد ماند .

در راهی که به بخش باینگان ختم میشود (باینگان یکی از بخشهای شهرستان پاوه است) چندین روستای زیبا وجود دارد که دیدن آنها نیز خالی از لطف نیست. روستای چناقچی علیا از توابع بخش خرقان در شهرستان زرندیه است و در ۴۵کیلومتری شمال غرب شهر ساوه قرار دارد. تنگ دوم کمی عریضتر است و مناظر بیبدیل آن شما را بر سر ذوق خواهد آورد؛ اما در انتهای تنگه ساواشی آبشاری بسیار زیبا و بلند قرار دارد که شما را مدهوش طبیعت سحرانگیز این منطقه خواهد کرد. در زمان انتخاب بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران، حتما روستای کندر را در نظر داشته باشید.

فاصله تهران تا میگون حدود ۳۵ کیلومتر است و به همین دلیل می تواند یکی از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران باشد. وقتی سفره آب به سطح اشباع می رسد ، آب از طریق منافذ خارج می شود و اگر زمین نفوذ ناپذیر باشد ، به صورت شیارهایی پایین می آید. همان طور که در قبل هم به طور مختصر اشاره شد،امروزه سنگ های رودخانه به صورت لاشه سنگ از معادن مرغوب سنگ تهیه می شود و طی یک فرآیند مهندسی شده به قطعات ریز تا 15 سانتی متر تبدیل می گردند و سطح آن ها نیز کاملا صاف و صیقلی می شود.کیفیت رنگ و دوام این سنگ ها در مقابل ضربه و …

اما باید توجه داشت که زیبایی های تمامی روستاهای گردشگری تهران ، منحصر به فرد بوده و به جهت تشابه عناصر از هیچ کدام از آن ها نمی توان چشم پوشید. پیست اسکی به همراه تله کابین و پیست اسکی روی چمن فرصت تفریح و سرگرمی را برای هر فصلی از سال مهیا کرده است و شما می توانید روستای زیبای دیزین را به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری یک روزه و بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران در نظر داشته باشید. متغیرهای اصلی پژوهش شامل؛ کاهش اثرات مستقیم سیلاب؛ کاهش اثرات غیرمستقیم سیلاب و حفاظت از محیطزیست رودخانه (به عنوان متغیرهای مستقل) و میزان تمایل به مشارکت مالی (به عنوان متغیر وابسته) هستند.

یکی دیگر از روستاهای اطراف تهران که بسیار دیدنی است، روستای آهار در 40کیلومتری این شهر است که ازجمله مناطق شمیرانات محسوب میشود. تمامی روستاهای گردشگری تهران دارای جاذبه های طبیعی مشترکی هستند که از عناصر کوه ، رودخانه ، پوشش گیاهی کوهستانی و آبشارهای زیبا در کنار آثار تاریخی تشکیل می شوند. به عنوان مثال، امامزاده و گورستان ارنگه با سنگقبرهایی هزاران ساله که توجه بسیاری از گردشگران را جلب میکند. آزاد راه تهران شمال کمترین فاصله را با روستای دیزین دارد. در خاک مواد غیرآلی و نیز موادی که حیات ندارند وجود دارد که شامل سنگ های فرسایش یافته و مواد معدنی هستند.

روستای شمشک از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران است که با وجود عناصر تفریحی و گردشگری بسیار زیاد توانسته است خود را به عنوان یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران و مقصدی بسیار خوب برای یک سفر یک روزه در اطراف تهران معرفی کند. نام شمشک را همه با پیست اسکی زیبا و قدیمی آن می شناسند. ناگفته نماند که این روستا در گذشته محل زندگی زرتشیان بوده است و با دقت بر کندهکاریهای تپه قلعهها و تپه کارنه، میتوان نگارههای بهجامانده از آن دوران را یافت. در میان تنگه هم یک کتیبه از دوران فتحعلیشاه قاجار برجای مانده که صحنه شکار شاهزادگان را به تصویر کشیده است.

از جمله حیواناتِ ویژة پارک میتوان به پلنگ خالدار آمریکایی (jaguar) و یوزپلنگ آمریکایی (puma) اشاره نمود. از دیگر جاذبههای پیرامون رودخانه اترک نیز میتوان به دریاچه آلاگل مزارع گندم مراوه تپه و تالابهای قرار گرفته در مسیر آن اشاره کرد. روستای آهار در نزدیکی رشته کوه البرز قرار دارد؛ ازاینرو بسیاری از پایتختنشینان این روستا را برای کوهنوردی انتخاب میکنند. پس از رسیدن به روستای آهار اگر اهل کوهنوردی هستید ، می توانید مسیر پیاده روی به سمت آبشار شکرآب را انتخاب کرده و پس از ۲ الی ۳ ساعت به یکی از زیباترین آبشارهای تهران خواهید رسید.

تنگه واشی را اگر ادامه دهید پس از خروج از آن به دشتی وسیع خواهید رسید که مملو از حضور گلهای بهاری است اما باید دشت را هم پشت سر گذاشته و باز هم همگام با رودخانه به مسیر ادامه دهیم. اگر اهل طبیعتگردی بوده و می خواهید سفری یکروزه را از تهران به روستاهای گردشگری اطراف تهران داشته باشید ، یکی از بهترین پیشنهادات ما روستای آهار و شکرآب است. روستای آهار و شکرآب از جمله روستاهای بخش رودبار قصران هستند. و از آنجایی که بخشی از این موزه به بزرگداشت معلولان و آسیبدیدگان جنگ اختصاص یافته، به این نام مشهور شده است.

دیدگاهتان را بنویسید