A Study Of Aesthetics Of Manuchehr Atashi Poetry

مهار کامل مخاطرات و از آن جمله سیل، امکانپذیر نیست. مطالعه اين مخاطرات در دو قسمت صورت گرفت. ایرلاین های TAM، GOL و Azul از شهرهای اصلی برزیل پروازهای مستقیمی به فوز دو ایگواسو دارند. مرکز تفریحی و گردشگری کمپ ارس در ۳۵ کیلومتری جاده پلدشت به جلفا واقع شده است. عريضترين نقطه رودخانه در نزديكي شهر جلفا ميباشد كه بيش از 200 متر عرض و بيش از 4 متر عمق دارد كه مي توان سومين رودخانه ايران از لحاظ قدرت آب تلقي كرد.

«اسحاق خسروپناه» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در شیروان اظهار داشت: از هفته اخیر لایروبی رودخانه اترک در محدوده شهر شیروان آغاز شده که تا پایان امسال به اتمام می رسد. به موجب توافق فرانسه و بلژیك ( مورخ 14 / اوت 1824 ) مرز بر روی رودهای ابانگی و امبومو یعنی شعبه های غیر قابل كشتیرانی كنگو ـ بر اساس تالوگ معین شده و زئیر و دولت افریقای مركزی را از هم جدا نموده است .

بنار این اگر مرز منطبق بر خط منصف باشد ، این معبر تحت حاكمیت یكی از دو دولت قرار خواهد گرفت و دولت دیگر از كشتیرانی ، عیب و اشكال خط منصف آشكارتر شد و خط مذكور جای خود را به تالوگ داد . 7- آیا عمق همه چاه های آب، به یک اندازه است؟ وی بیان كرد: نتیجه پایش و نمونه برداری پارامترهای اندازه گیری شده در ایستگاه های ذكر شده مطابق با استانداردهای جاری سازمان بوده و به لحاظ كیفی در وضعیت نستبا خوبی قرار دارد، همچنین كیفیت این رودخانه به لحاظ شاخص های میكروبی اغلب در حد استاندارد می باشد.

ناگفته نماند که رس در لغت به معنی چاه و هر چیز کنده شده است. بنابراين بذرهاي هر يك از سه تاريخ فوق بعد از جمع آوري، تحت خراش دهي با آب اكسيژنه 1 درصد و به مدت 40 دقيقه كه در پژوهشهاي قبلي به عنوان موثرترين تيمار ياد شده بود، قرار گرفتند و سپس در ماسه رودخانه اي لايه گذاري شدند. طبق تحقیقات ارائه شده ، ازدحام ماهی ها عمدتا در ابتدای ورودی رودخانه های اصلی به سدها است.

دوم مواد غذایی که توسط رودهای منتهی به سد وارد حوزه ی سدها میشود. تلاش کردیم در گفت وگو با «صدیقه ترابی» مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو، از اقدامات انجام شده برای تقویت دیپلماسی آب و دفاع از حقابه های کشور مطلع شویم اما ترابی انجام مصاحبه در این زمینه را منوط به هماهنگی با وزارت امور خارجه دانست و امکان این هماهنگی، روز گذشته میسر نشد. از سوی دیگر، استقرار کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز هم موجب شده است موضوع برداشت حقابه قانونی از این رودخانه در تبریز پیگیری و تصمیمها به مقامات ارشد سیاسی در پایتخت کشورها ارجاع شود.

حجم مخزن و حجم مفيد سد ارس به ترتيب ۱۳۵۰ ميليون متر مكعب و ۱۱۵۰ ميليون متر مكعب است احداث و بهره بردارى از سد ارس استفاده از حقابه ايران را در حد ميزان مورد توافق در پروتكل فيمابين تأمين كرده است. عرض رودخانه ارس در جلفا گاهي تا 200متر و ارتفاع وعمق بستر آن به 2 تا 3 متر مي رسد. مدیركل حفاظت از محیط زیست استان اردبیل نیز گفت كه آب رودخانه ارس در منطقه پارس آباد مغان از نظر آلودگی و تاثیر منفی بر سلامت انسان شرایطی غیر عادی و غیر استاندارد ندارد.

به صورت خود اظهاری توسط آزمایشگاه های معتمد محیط زیست و همچنین از طریق نمونه برداری ازمایشگاه اداره كل بطور مستمر مورد پایش قرار گرفته كه در صورت آلوده بودن اخطاریه های لازم زیست محیطی مبنی بر رفع آلایندگی برای واحدهای مذكور صادر گردیده است. در حال حاضر سد خداآفرین و سد قیزقعلهسی به صورت مشترک با جمهوری آذربایجان بر روی ارس احداث میشود. در ساليان گذشته و در چارچوب موافقتنامه سال ۱۹۶۳ ايران و اتحاد جماهير شوروى با احداث تأسيسات در حال بهره بردارى سد ارس و ميل و مغان در مرز مشترك جمهورى اسلامى ايران با جمهورى آذربايجان و با تنظيم ۱/۸ ميليارد متر مكعب از آب اين رودخانه، در سال حدود ۱۵۰ هزار هكتار از اراضى آبيارى و ۴۴ مگاوات نيز برق توليد مى شود.

در پروتكل هاى سالانه، ميزان بهره بردارى از منابع آب و انرژى رودخانه مرزى ارس و سد، همه ساله با حضور نمايندگان طرفين تنظيم مى شود. آب بخشی از رودخانه توسط كانال هایی به سوی دشت مغان جریان یافته و موجب رونق كشاورزی و صنعت این ناحیه شده است. کیفیت آب برای شرب و کشاورزی در حاشیه ارتفاعات مناسب و با ورود به دشت و در ادامه مسیر به سمت دریای خزر بشدت کاهش می یابد. در نزديكي پاسگاه سيه رود كه ميان جلفا و خدا آفرين قرار گرفته درطي سالهاي طولاني بستر خود را در دره يك كوهستان صخره اي ، بقدري پائين برده كه بشكل يك ديواره كاملا عمودي با ژرفاي خيلي زياد درآمده بطوريكه اين بستر بصورت يك پرتگاه خيلي خطرناك مي باشد و مجراي ژرف ارس در اين ناحيه به اسم (جاموش بغان بندي) كه به فارسي يعني بندي كه گاومييش را خفه مي كند ناميده مي شود كه داراي چشم انداز بسيار زيبايي مي باشد.

در مناظر اطراف رود ارس نادرترین حیوانات و پرندگان و گونههای گیاهی به دلیل آب و هوای مساعد زیست میکنند که دیدنشان برای هر بینندهای به راستی تماشایی است. به طور مثال و طبق آمار منتشر شده توسط برنامه عمران سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶، میانگین میزان آب مصرفی در ایالات متحده حدود ۵۷۵ لیتر و در اروپا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر در روز برای هر شخص میباشد، درحالی که در کشور موزامبیک این رقم حدود ۱۰ لیتر میباشد. در ادامه بر اساس اطلاعات موجود و بازديدهاي متعدد ميداني، ميزان بار شوري به عنوان يک پارامتر پيشنهادي معرفي و در هر حوضه محاسبه شد.

یاد آور میشویم كه در این رودخانه تنها قسمتی از مرز یا به صورت (( تالوگ )) و یا به صورت خط منصف است و قسمت دیر مرز خط مستقیم است كه علامتهای سنگی قابل روئت نسب شده و بر روی سواحل یا جزایر (( كاژرا )) و یا نقاط برجسته زمین را به هم وصل میكند (( ماده 2 )) در برخی از معابر آبی میان آفریقای استوایی فرانسه (( چاد كنونی )) و سودان نیز علیرغم وجود تالوگ خط میانه یا منصف به عنوان مرز تعیین شده است . به دلیل مسائل زیست محیطی و تخمریزی ماهیها، در برخی از ایام سال مجوز ماهیگیری صادر میشود که در این روزها، سواحل رودخانه در جلفا و شهرهای دیگری مانند پلدشت و سیه رود میزبان ماهیگیران میشود.

عریضترین نقطه رودخانه در نزدیکی شهر جلفا قرار دارد که در آن پهنای رود به بیش از ۲۰۰ متر و عمق آن به بیش از چهار متر میرسد. حوضه آبخیز رودخانهای قسمتی از زمین است که توسط رودخانه زهکش شده و به انشعابات و ریز آبها متصل است. بر روی این رودخانه پلهای زیادی همچون پل چوبی و پل راه آهن جلفا، پل مواصلاتی پلدشت، پل موردوز، پل اصلاندوز، پل بیله سوار مغان زدهاند تا مبادی ورودی و خروجی ارس به راحتی با کشورهای همسایه صورت بگیرد. اما کشورهای خاورمیانه که بهلحاظ منابع آبی فقیرند، مسیر بسیار دشوارتری دارند.متاسفانه، طی چند دهه گذشته، سدسازیهای بیرویه بر رودخانههای سراسر کشور، موجب خشک شدن بسیاری از رودخانهها و دریاچهها شده است.

از طرف دیگر بحرانهای زیست محیطی همچون بحران ریز گردها که منشأ آن در برخی موارد کشورهای همسایه هستند، بحث آبهای مشترک ایران با کشورهای همسایه و سیاستهای آبی این کشورها که پیامدهای آنها در کشور ما به خوبی دیده می شود، موضوع هیدروپلیتیک(نقش آب در رفتارهای سیاسی) را از جمله مباحث جدی عرصه سیاست خارجی کشور ساخته است. طبق گفته هاى افراد بومى ساكن در منطقه منبع اصلى آلودگى ارس تخليه فاضلاب منطقه مسكونى و صنعتى جلفا به داخل رودخانه است. به گفته خداپرست، همچنین نمونه برداری از پساب فاضلاب شهری ، شهرك صنعتی، واحدهای صنعتی ، واحدها و كارخانجات كشت و صنعت مغان كه می توانند از منابع آلاینده رودخانه ارس محسوب شوند.

از سوى ديگر نبود فاضلاب در اين منطقه، محيط زيست و آب رودخانه ارس را تهديد مى كند و گونه هاى گياهان دارويى منحصر به فرد منطقه را در معرض نابودى قرار خواهد داد. وی خاطرنشان کرد: در صورتی که جلوی مطالعات و اجرای چنین طرحهای غیر کارشناسی گرفته نشود خسارات جبران ناپذیری به استان و بخش کشاورزی وارد خواهد شد. او ۲۵ آبانماه در اولین نشست خبری خود اعلام کرد: در حوزه دیپلماسی محیط زیست و آب خوب عمل نکردیم و سدسازی روی رود ارس از سوی ترکیه حاصل همین بیتوجهی بوده است.

وی بیان کرد: با در نظر گرفتن موازنه میان آب مورد نیاز خوزستان در آینده و حال و همچنین میزان آب رودخانههایی استان در مییابیم طرحهای انتقال آب رودخانههای خوزستان در نخستین اصل دچار مشکل است بنابراین آب مازاد در خوزستان برای انتقال به مناطق دیگر کشور وجود ندارد. وی بیان كرد: پایش آنلاین رودخانه به تعداد پنج پارامتر فیزیك و شیمیایی به صورت روزانه توسط سیستم آنلاین موجود بر روی سد اصلاندوز نیز صورت می گیرد و نتایج آنالیز دستگاه مذكور هم حاكی از استاندارد بودن پارامترهای مرتبط می باشد.

وی بیان كرد: اقداماتی در خصوص ارتقا و توسعه این سیستم جهت اندازه گیری های بیشتر و دقیق تر از سوی اداره كل انجام شده كه در صورت تحقق از ظرفیت بالای سیستم پایش آنلاین در آنالیز پارامترهای بیشتر این رودخانه بهره گیری خواهد شد. بر اساس فاکتورهای اندازه گیری شده، شاخص NSFWQI برای ایستگاه های مطالعه شده محاسبه شد. مدیركل حفاظت از محیط زیست استان اردبیل اضافه كرد: با توجه به همجواری این رودخانه با زمین های كشاورزی كه می تواند به صورت سحطی یا زهكش تحت تاثیر سموم كشاورزی قرار گرفته و آلوده گردد به همین خاطر پیگیری لازم جهت خریداری دستگاه اندازه گیری انواع سموم بویژه سموم كشاورزی در منابع آبی در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید