Descartes’ Pineal Gland: The Seat Of The Soul

به طور کلی این کتاب به بررسی آداب مربوط به مرگ در منطقه مرکزی هند می پردازد. تعريف سوم تالوگ ، در عهدنامه هاي مربوط به نواحي تحت استعمار ، كه به تحديد حدود رودخانه هاي افريقا پرداخته است ، ديده ميشود . یوسف غفارزاده با اشاره به پروتکل توافقی سال ۱۳۳۴ ادامه میدهد: مطالعات توجیهی و تفضیلی ساماندهی رودخانه مرزی ارس برای جلوگیری از تغییر و اصلاح مسیر رودخانه بر طبق نقشههای موجود انجام میشود و در این مورد با کشور همسایه هماهنگ هستیم. صمد علمداری ادامه میدهد: طغیان همیشگی و سرعت بالای آب در لایههای زیرین رودخانه ارس موجب تخریب و فرسایش بستر رودخانه و ناپایداری ساحل میشود و علاوه بر آن یکی دیگر از مشکلات رودخانه در ساحل جنوبی آن وجود شیب به سمت جنوب است.

شرقی و غربی و اردبیل است و آب و هوای معتدلی نسبت به نیمه جنوبی این استانها دارد بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ایجاد رودخانههای متعدد با دبی (حجم آب در واحد زمان /Sec M3 ( زیاد شده است. در زمان ساخت پل زمانخان برای هدایت آب از مسیر فعلی خود سنگها را تراش دادهاند که همین امر سبب حفظ استحکام و ماندگاری پل در زمان افزایش حجم آب رودخانه میشود. این رود بزرگ و پر آب در فاصله بین بند قیر تا خرمشهر، محدوده بزرگ و عمیقی دارد که به آن نام کارون بزرگ اطلاق شده و در دهه های گذشته در همین بخش از رود امکان تردد کشتی و انتقال کالاهای تجاری به بنادر بین المللی کشور وجود داشت اما با انتقال آب کارون به شهرهای دیگر و کم حجم شدن آب رود، دیگر امکان کشتیرانی در آن وجود ندارد و کمپین های مختلفی در پی اعتراض به این مسئله گرد هم آمده اند.

در سالهای اخیر چندین بار ساماندهی رودخانه مرزی ارس به منظور جلوگیری از تغییر مسیر رودخانه و اصلاح مسیر آن طبق نقشههای پروتکل مرزی سال ۱۳۳۴ و بازپسگیری اراضی که به دلیل فرسایش رودخانه به سمت ساحل ایران از دسترس خارج شدهاند، انجام گرفته ولی هرچند سال یکبار به علت حرکت رودخانه، مرزآبی بین ایران و دو کشور شمالی به نفع آنها جابجا میشود و تغییر میکند. وجود مخازن سوخت تهدیدى براى این منطقه محسوب مى شود و چنانچه در منطقه ویژه اقتصادى در جلفا آتش سوزى رخ دهد تمام منطقه درمعرض خطر قرار مى گیرد و چنانچه مخازن سوخت به هر دلیلى دچار نشتى شوند به آب و خاك منطقه آسیب مى رساند و به دلیل نزدیك بودن به رودخانه ارس آلودگى آب این رودخانه را نیز در پى خواهد داشت.

آنچه در سالهای اخیر مورد بحث و توجه مقامات دو کشور قرار گرفته مسائلی همچون لایروبی، دیوارسازی و میله کوبی در نقاطی از رودخانه مرزی اترک بوده که به دلیل نداشتن قراردادهای دو جانبه، باعث خسارتهای فراوان در منطقه گلستان و خراسان شمالی و نیز تجاوزات مرزی به حریم سرزمینی ایران شده است. به دلیل سیل ورود آلاینده هاى خطرناك توسط برخى كشورهاى همجوار رودخانه ارس، منابع مختلف از احتمال بروز فاجعه اى زیست محیطى طى سالهاى آتى در این منطقه خبر مى دهند. بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده كه آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی كرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود.

لهرابی میگوید چند وقت پیش برای بررسی وضعیت یخچالها به زردکوه رفته: «باید از نزدیک ببینید؛ دیگر یخچالی وجود ندارد. ماهیهای این رود حدود ده گونه می باشند كه حدود 6 نوع آنها كه در ذیل ذكر خواهد گردید نسبت به دیگر ماهیهای بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهیها هستند. بلیط این مسافرت را می توانید با مراجعه به وب سایت به سهولت و بدون هیچ گونه دشواری، تهیه فرمایید. در آزمایشات صورت گرفته «فعلاً» هیچگونه بیمارى یا مورد خاصى در ۱۷ گونه آبزى موجود در ارس مشاهده نشده است.

گفتنی است که دو پل باستانی هم بر روی ارس ساخته شده اند که هر دو به نام خداآفرین شناخته می شوند. در حال حاضر پنج پل مرزی بر روی ارس ساخته شده است که از آنها برای ارتباط میان ایران و کشورهای همسایه شمال غرب استفاده می شود. در سالیان گذشته و در چارچوب موافقتنامه سال ۱۹۶۳ ایران و اتحاد جماهیر شوروى با احداث تأسیسات در حال بهره بردارى سد ارس و میل و مغان در مرز مشترك جمهورى اسلامى ایران با جمهورى آذربایجان و با تنظیم ۱/۸ میلیارد متر مكعب از آب این رودخانه، در سال حدود ۱۵۰ هزار هكتار از اراضى آبیارى و ۴۴ مگاوات نیز برق تولید مى شود.

گنجایش كل مخزن 1350 میلیون متر مكعب و گنجایش مفید مخزن 1166.5 میلیون متر مكعب است. دومین رود پرآب کشور، محلی مناسب برای ماهیگیری است. اغلب رودهای دائمی و پرآب ایران از کجا سرچشمه می گیرند؟ ۴۷۵ کیلومتر از این رود مرز آبی بین ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان را تشکیل میدهد. خشک می شود و از بین می رود . شهر های جلفا ، پلدشت ، سیه رود و سواحل حاشیه ای این شهرها بهترین نقاط برای ماهیگیری هستندكه هر ساله در فصل تابستان قلابهای آویزان نشانگر حضور ورزشكاران و گاه خانواده های علاقمند به ماهیگیری است.

مسعود طالبیان به پروتکلهای بین ایران با جمهوری آذربایجان اشاره و بیان میکند: هدف از ساماندهی سواحل رودخانه ارس تثبیت و حفظ بستر رودخانه و همچنین مصونسازی روستاهای حاشیه از سیلابهای فصلی و طغیان رودخانه ارس است. اما خشکسالی و کم آبی هم سواحل رودخانه کارون را از رونق انداخته است. در یکسال گذشته نیز این رودخانه در بخش آذربایجان شرقی و غربی در قالب برنامههای ساماندهی قرار گرفته است. به دنبال این قراردادها، قفقاز، ارمنستان، ایالات شرقی گرجستان، نخجوان، ایروان و بخشهای از تالش به امپراتوری روسیه واگذار شد. در دورهی قاجار و طبق توافقنامههای گلستان و ترکمانچای، رودخانهی ارس به عنوان مرز جدید بین روسیه و ایران انتخاب شد.

در ایران قدیم نیز در مهمانسراهای بین راه ، از آب باران ذخیره شده برای تامین آب مشروب مسافران استفاده می نمودند. که جزئیات آن در کتاب اجزاء ساختمان تعریف همین نگارنده آمده است و در اینجا فقط به این مطلب اشاره می شود که بزرگی بزرگترین دانه شن و ماسه در سازه ها مختلف متفاوت است مثلا برای بتن ریزی های حجیم مانند بتن سدها و پایه های بزرگ پی حتی دانه هایی که با بزرگی 25 سانتی متر را هم انتخاب می نمایند و برای پی سازی در ساختمانهای بتنی می توان از دانه هائی حداکثر با بزرگی 5/2 سانتی متر استفاده نمود و برای تیرهای اصلی ساختمان های بتنی بزرگی دانه تا 8/0 سانتیمتر است به هر حال بزرگی دانه نباید طوری باشد که در بتن ناهماهنگی به وجود بیاورد برای این منظور عدد تقریبی زیر را تعیین نموده و می گویند بزرگترین دانه شن نباید از 2/1 کوچکترین قطعه بزرگتر باشد البته این بدان معنی نیست که اگر بخواهیم مثلا سدی به طول 200 متر و عرض 16 متر بسازیم می توانیم از سنگهایی به بزرگی 4 متر استفاده نماییم زیرا در اولین برخورد می توانیم حس کنیم استفاده از چنین سنگی در بتن موجب ناهمگنی و متلاشی شدن آن خواهد گردید و این سنگ مانند یک گره در چوب در سازه خواهد کرد.

نگارنده در کتاب زاینده رود از سرچشمه تا مرداب، کوشیدهاست تا این مشکل را حل نماید. آن­گاه که مخاطب بیتوجه در رمزگان نوشتاری دقیق میشود، احوال شخصیت­های نگاره را در دو موقعیت خواب و بیدار تمییز میدهد. ۴واحد نیروگاهى نیز در این سد وجود دارد كه دو واحد از آنها متعلق به ایران است. با این همه یکی از بهترین مناطق برای بازدید از ارس، شهرستان پلدشت در استان آذربایجان غربی است.

کشورهای این منطقه دچار کودتاهای نظامی و مشکلات عمده در همه ابعاد داخلی و خارجی بودند، چه از نظر مسائل داخلی و چه روابط دیپلماتیک و ارتباط با همسایگانشان تنش های مداوم و بی سرانجامی داشتند. 3 – هوای آلوده چه اثراتی بر زندگی جانوران و گیاهان دارد؟ برای پیشگیری از تلفات آب چه باید کرد ؟ پرندة زیبای مگسمرغ (hummingbird)، پرندهای است از راستة پرستوسانان که برای دیدنِ آن در حیات وحش، فقط باید او را در قارة آمریکا جستجو نمود زیرا بومی این قاره است.

یکی از استانهای زیبای ایران از لحاظ طبیعی، تاریخی و فرهنگی، آذربایجان شرقی است. بررسی ها نشان میدهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکتهای آب منطقهای استانهای خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار دارد.

گشت و گذار در اطراف رودخانه ارس و دیدار از جاذبههای استان آذربایجان شرقی، کلیات تور طبیعت گردی آذربایجان را تشکیل میدهند. او جسم را قادر به تفکر نمی­دانست و از طرفی دیگر، فکر را نیز کاملاً غیر­مادی تلقی می­نمود. چشمهای که با تونل سوم کوهرنگ، به سمت زاینده رود سرازیر میشود، از هر روستا که میگذریم، یکسره تانکر میبینیم و ماشینهای آببر که در پای زردکوه به طنز تلخی میماند. این روستا با کوچه باغهایی پر از درختان چنار و آب و هوایی معتدل و مطبوع در فصل بهار و تابستان، منطقهای بکر در استان البرز است که کمتر گردشگری از وجود آن خبر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید